Kiedy w roku 1994 po raz pierwszy przeczytałem książkę Anthony Robbinsa „Obudź w sobie olbrzyma” nie byłem ani olbrzymem, ani nie byłem przebudzony.  Spałem snem sprawiedliwego, który miał już za sobą  spory bagaż życiowych doświadczeń, z których nie wyciągał ani wniosków, ani nie dokonywał zmian, aby te doświadczenia się nie powtórzyły. Nauczono mnie na czym jest mitoza, kiedy zaczął się Mezozoik, jak brzmi trzecie Prawo Kirchhoffa,  jak składać swoje ubrania i wiązać buty, ale nie nauczono jak sobie radzić w życiu. Fakt, że innych ludzi też tego nie nauczono niewiele mnie pocieszał.

Książka Robbinsa sprawiła, że zaczynałem sobie zdawać inne pytania i zaczynałem obserwować, jak zmienia się moje życie. Potem udało mi się zdobyć kasety z cyklem Power Talk, który zawierał wywiady ze znanymi autorytetami z zakresu zarządzania, psychologii, czy marketingu.  Później udało mi nabyć, całe programy szkoleniowe w wersji audio i video. A potem były szkolenia…

Wiedza i umiejętności, jakie przekazuje Anthony Robbins zarówno za pośrednictwem nagrań audio i video , jak i podczas swoich szkoleń i seminariów nie jest unikatowa. Ale nie o jej unikatowość chodzi, tylko o skuteczność jej przekazywania. Tony jest osobą niezwykle dynamiczną i przekonywującą i potrafi docierać do ludzi taki jak chyba nikt inny na świecie. I w tym jest właśnie jego siła – potrafi pomóc ludziom dokonywać zmian, których pragną. Osobom, które chcą coś zmienić w swoim życiu nie proponuje tabletki, zastrzyku, czy restrykcyjnej diety. Pokazuje natomiast, jak zmiana koncepcji samego siebie, swoich ograniczających przekonań i systemu wartości może dokonać niemal cudów.

anthony-robbins

Anthony Robbins rzadko przyjeżdża do Europy. Jeżeli prowadzi seminaria, to w zasadzie tylko w Londynie, na które przychodzi nawet kilkanaście tysięcy osób. Marcowe seminarium jest być może jedyną okazją do tego aby zobaczyć Anthony Robbinsa na żywo.

Niezależnie jednak od tego wydarzenia polecam zapoznać się z jednym z programów szkoleniowych audio Tony Robbinsa. Może to być bestsellerowy Get the Edge lub Personal Power II. Są to pełnowartościowe programy szkoleniowe, których realizacja daje szybkie i wymierne efekty. Robbins jest trenerem, który kładzie bardzo duży nacisk  na trening. Nie należy do mówców, którzy jedynie słowami zachęca do zmiany stylu życia i sposobu myślenia. Nie rzuca pustych słów. Nie mami ludzi kolorową obietnicą lepszego życia bez wysiłku. Jak sam mawia: „Dla mnie osobista siła to zdolność do działania”. Dlatego nie wystarczy samo przesłuchania jego programów szkoleniowych. trzeba także wykonywać wszystkie ćwiczenia i testy, które są w ich zawarte.  Dodatkowo takie programy mają jeszcze jedna zaletę: można mieć genialnego trenera „na własny użytek” przez 24 godziny na dobę. W każdej chwili, kiedy tego potrzebujemy, możemy nałożyć słuchawki i posłuchać czegoś, co nas zainspiruje, pomoże nam w życiu, zamiast siedzieć przed ekranem telewizora i oglądać często bezużyteczne informacje.

Moim ulubionym program szkoleniowym, do którego wracam średnio raz na dwa lata jest Personal Power II, który składa się z 30 płyt CD, o jednej na każdy dzień miesiąca. Tak bardzo zainspirowały mnie zawarte w nim treści i ćwiczenia, że 10 lat tłumaczyłem je na język polski. Była to długa i żmudna praca, której efektem jest kilkuset stronicowy skrypt, po który sięgam kiedy tylko potrzebuję. Może nawet sięgnę po napisaniu tego artykułu…