Coraz częściej słyszymy i czytamy o tym, że te, czy inne czynniki mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. A to palenie tytoniu, a to picie alkoholu, a to pestycydy, a to produkty modyfikowane genetycznie, a nawet ubrania z materiałów syntetycznych.

Kilka dni temu ukazał się na onet.pl artykuł na tematy  negatywnego wpływu na nasze zdrowie substancji zwanej bisfenol A, która występuje w pożywieniu w puszkach. A najgorzej sytuacja się ma z poczciwymi pomidorami, które chłoną ją jak gąbka. No cóż, powiedzmy sobie szczerze: nic, co przetworzone nie jest dla nas błogosławieństwem. Tylko pamiętajmy o tym, że smażenie żywności na oleju też jest przetwarzaniem żywności i także ma ogromnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak o tym mówi się rzadziej. Mimo, że produkty smażone jemy codziennie, a pomidory w puszce, od czasu, do czasu. Ale sensacja jest!

Media co chwilę “odżywiają” nas wszelkimi sensacjami, które mają nas edukować ostrzegając przed tym, co dla nas niebezpieczne.

Jestem z wykształcenia żywieniowcem i ponad dwa lata spędziłem w laboratoriach badając różne produkty spożywcze oraz ich wpływ na nasz organizm. Śledząc jednocześnie różnego rodzaju publikacje temu poświęcone mogłem obserwować jak zmieniają się wyniki „obiektywnych”, naukowych badań. Jak ta sama filiżanka kawy na przestrzeni lat i efektów wciąż „obiektywnych” badań, zmienia się z trucizny po stymulator pracy umysłu, z używki zaburzającej działanie układu krwionośnego, prowadząc do wylewów i zawałów, po tarczę chroniącą przed chorobą Parkinsona i cukrzycą. Jak przez lata odrzucany z powodu negatywnego wpływu na gospodarkę wapienną szpinak stał się z dnia na dzień zdrowym i zalecanym przez dietetyków produktem. Podobnie rzecz się ma z alkoholem, masłem, mlekiem, cukrem i wielu innymi produktami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauka eksperymentowała i poszukiwała nowych dróg, możliwości i tego, co dla człowieka najlepsze, ale jeżeli dzieje się to kosztem naszego zdrowia i niejednokrotnie życia, to  warto zachować pewien dystans.

To, co faktycznie wpływa negatywnie na nasze zdrowie i życie to nie zjedzone raz na miesiąc pomidory w puszce, ale to, co jemy każdego dnia…

O tym w kolejnych artykułach.

AB.